اکتشاف معدن

پلایای خور به وسعت تقریبی ۲۲۵۰ کیلومتر مربع در پست ترین ناحیه حوضه آبریز شهرستان خور واقع گردیده که در اثر ورود و تبخیر آبهای سطحی و زیر زمینی و رسوبگذاری در طول چند هزار سال متمادی پوسته نمکی متخلخل با وسعت ۱۳۰۰کیلومتر مربع به ضخامت بیش از ۸ متر پدید آمده است. که درخلل و فرج آن حدود یک میلیارد متر مکعب شورابه با شوری ۳۲۰ گرم در لیتر که شامل انواع نمک های با ارزش می باشد. پلایای خور در بین ۶۰ پلایای کشور ایران دارای بالاترین عیار پتاس ( ۶.۲ گرم در لیتر) شناخته شده و مورد توجه بخش معدن قرار گرفته است . درخصوص اکتشاف پلایا نیز از سال ۷۵ تا ۹۷ بیش از ۳۰۰ حلقه انواع گمانه های اکتشافی حفر و مورد مطالعه قرار گرفته است . بر این مبنا در سالهای ۷۵ و ۷۶ با انجام عملیات اکتشافی ویژه و متناسب با محیط ، استخراج و بهره برداری از معدن مقرون به صرفه برآورد شده و متعاقب این امر عملیات تجهیز بلافاصله آغاز گردیده است .در واقع بهره برداری از شورابه پلایا از طریق زهکشی به روش حفر کانال ، چاه و گودال عمیق محقق می شود. از سال ۷۸ تا ۹۷ طی ۷ فاز جداگانه در مجموع ۴۶ کیلومتر کانال و ۶۳ حلقه چاه و ۵ مورد گودال عمیق جهت بهره برداری و استخراج شورابه در پلایا حفر شده است . متوسط دانسیته شورابه پلایا ۱.۲۲۰ گرم بر سانتیمتر مکعب برآورد شده و سطح ایستابی شورابه در پوسته نمکی در ۳۰ سانتی متری سطح زمین واقع گردیده و معمولا پس از بارندگی سطح ایستابی به حدی بالا می آید که شورابه روی سطح نمک ظاهر شده و منجر به تشکیل دریاچه فصلی می گردد . از هر متر مکعب شورابه پلایا بطور متوسط می توان ۲۰۰ کیلوگرم نمک طعام و ۶ کیلوگرم پتاس استحصال نمود ضمن اینکه در روند استحصال پتاس محصولات جانبی با ارزش دیگری نظیر ترکیبات منیزیم و کلسیم نیز قابل فرآوری خواهد بود . طبق برنامه می بایست سالیانه ۱۵ میلیون متر مکعب شورابه در پلایا جمع آوری واستخراج گرددکه از طریق ایستگاه پمپاژ و خط لوله ای به طول حدود ۱۰ کیلومتر جهت رسوبگذاری به استخرهای تبخیر خورشیدی منتقل می شود و در پایان فرآیند ، نمک طعام (NaCl) و کارنالیت KMgCl3.6H2O در بستر استخر رسوب می نماید.کارنالیت در واقع خوراک کارخانه پتاس محسوب شده و پس از انجام فرآیندهای شیمیایی و فیزیکی ،محصول پتاس با فرمول ( KCL) بدست می آید .

جمع آوری و انتقال شورابه

ایستگاه اصلی به فاصله تقریبی ۱۳ کیلومتری از کارخانه قرار دارد و متشکل از ۸ دستگاه پمپ سانتریفوژ می باشد. وظیفه این ایستگاه بدین صورت است که شورابه انتقال داده شده از ایستگاه M1 که در حوضچه سیمانی پشت سوله ایستگاه اصلی جمع آوری شده را از طریق دو خط لوله به سمت حوضچه آرامش که در فاصله ۹ کیلومتری قرار دارد و نهایتا حوضچه های تبخیری کارخانه هدایت می کند

فرآیند تولید نمک

از مجموع ۱۴ استخر ۸ استخر به عنوان استخر نمک گیری برای ترسیب نمک شورابه اختصاص داده شده است وسعت هر استخر نمک گیری حدود یک میلیون متر مربع به طول ۵۰۰۰ متر و عرض ۲۰۰ متر می باشد دارای دو دریچه برای ورود و خروج شورابه می باشند، یک دریچه در سمت شرق و یک دریچه در سمت غرب استخر که در مرحله آبگیری به روش پیوسته، شورابه از یک دریچه وارد و از دریچه دیگر به استخر بعدی منتقل می شود. مساحت استخرهای کارنالیت گیری حدود ۵۰۰ هزار متر مربعبه طول ۲۵۰۰ متر و عرض ۲۰۰ متر که تنها درای یک دریچه می باشند این استخرها یا به صورت ناپیوسته مورد استفاده قرار می گیرند یا برای روش پیوسته از پمپ استفاده می گردد. در استخرهای کارنالیت گیری یک بستر نمکی به ارتفاع حدود ۴۰ سانتیمتر توسط تبخیر شورابه ایجاد می گردد تا جمع آوری کارنالیت با ماشین آلات سنگین امکان پذیر باشد.

فرآیند تولید کارنالیت

استخرهای کارنالیت گیری تنها دارای یک دریچه می باشند این استخرها یا به صورت ناپیوسته مورد استفاده قرار می گیرند یا برای روش پیوسته از پمپ استفاده می گردد. در استخرهای کارنالیت گیری یک بستر نمکی به ارتفاع حدود ۴۰ سانتیمتر توسط تبخیر شورابه ایجاد می گردد تا جمع آوری کارنالیت با ماشین آلات سنگین امکان پذیر باشد.

برنامه آبگیری استخرها هر ساله با توجه به اهداف مجتمع و تناژ کارنالیت مورد نیاز کارخانه فراوری پتاس تدوین می شود. میزان شورابه مورد نیاز اولیه نیز تابعی از مقدار کارنالیت موردنیاز کارخانه است. به دلیل حلالیت بالای کارنالیت در آب، یکی از مهمترین مسائل در تدوین برنامه آبگیری استخرها، زمان جمع آوری کارنالیت قبل از شروع فصل بارندگی می باشد، لذا برنامه سال کارنالیت گیری بر اساس میزان پمپاژ شورابه و اطلاعات ایستگاه هواشناسی مستقر در سایت از جمله تبخیر و میزان بارندگی، تدوین می شود.

محلول در گردش با کارنالیت در تانک اختلاطی که از طریق هاپر و دبل اسکروی بالای آن کارنالیت را دریافت می کند، مخلوط گشته و از طریق پمپ های مشینگ به روی سرند ویبره منتقل می شود. در اثر اختلاط محلول در گردش، کلرید کلسیم همراه کارنالیت به فاز محلول در گردش انتقال یافته و از کارنالیت جدا می گردد (کلرید کلسیم در محلول در گردش حل می شود).ذرات کارنالیتی که ابعادی بالاتر از یک میلیمتر دارند از سرند عبور نکرده و با سرریز شدن از روی سرند به آسیاب میله ای منتقل می شوند.ذرات عبور کرده از سرند با محلول در گردش همراه آن در تیکنر قبل از مرحله فلوتاسیون ذخیره می گردند. بلورهای کارنالیت که به آسیاب راه پیدا کرده اند خرد شده و مجدداً به تانک اختلاط مشینگ ریخته می شوند، در پایان این مرحله سوسپانسیونی از کارنالیت با ابعاد کمتر از یک میلیمتر در تیکنر قبل از مرحله بعدی، بدست آمده است که آماده انتقال به دستگاه فلوتاسیون می باشد .

مجتمع پتاس خوروبیابانک © استفاده از مطالب سایت تنها با درج لینک مستقیم به آن مطلب مجاز است.