طرح جامع گردشگری پتاس

طرح گردشگری مجتمع پتاس خوروبیانک به نوعی جذاب­ترین و خلاقانه­ترین طرح غیر صنعتی-معدنی تعریف شده در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران می ­باشد.در سال 1395 با توجه وجود پتانسیل عظیم و بالقوه گردشگری معدنی، ژئوتوریسم و اکوتوریسم در منطقه کویری خوروبیابانک و معدن منحصر به فرد شورابه­ای پتاس، طرح جامع گردشگری پتاس تعریف گردید و پس از طی مراحل اداری در سال 1396 مجوز میراث فرهنگی و گردشگری را اخذ نمود. استقبال قابل توجه عمومی به شرایط محیطی منطقه و نحوه معدنکاری پتاس در کنار چشم­اندازهای بدیع طبیعی و فرهنگ منحصر به فرد روستایی کویر، سازمان ایمیدرو را مجاب نمود طرح گردشگری پتاس را در سال 1396 در کمیته سرمایه­گذاری مطرح و تصویب نماید. از این رو فراخوان ارزیابی، شناسایی و سرمایه­گذاری این طرح نیز به دنبال این مصوبه در سال 1396 برگزار گردید و صلاحیت 4 شرکت از میان شرکت­کنندگان مرحله اول، تایید و وارد مرحله بعد شدند. مرحله دوم فراخوان نیز در قالب مزایده طرح سرمایه­گذاری جهت ساخت، تجهیز و بهره­برداری از مجتمع گردشگری پتاس خوروبیابانک در ابتدای سال جاری آغاز گردیده است. امید است فصل گردشگری 1397 با حضور سرمایه­گذار بخش خصوصی و متخصص در حوزه گردشگری به بهترین شکل ممکن آغاز گردد و زمینه­ساز اجرا شدن طرح بزرگ گردشگری منطقه یعنی تبدیل شدن منطقه خوروبیابانک به ژئوپارک ملی باشد.

  • بوستان پتاس

  • مزرعه تشتاب

  • مجموعه حوض میرزا

  • دهکده نمکی

  • مجموعه تفریحی گردشگری مزرعه کمال

  • مزرعه بهشتی

کارخانه ۳۶ هزار تنی سود کاستیک

یک ماده شیمیایی بدون بو و سفید رنگ است محلول سود کاستیک در آب قلیایی و به شدت خورنده بوده که کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف دارد. سدیم هیدروکسید یا همان سود کاستیک یکی از پرکاربرد ترین ماده های شیمیایی در صنایع تولیدی می باشد. کاربرد سود کاستیک در صنایع مختلف به دلیل خاصیت قلیایی و همچنین حل کنندگی چربی می باشد. به طوری که در برخی موارد از این ماده شیمیایی بعنوان چربی بر یا چربی گیر صنعتی یاد می شود.

کارخانه ۳۰ هزار تنی کلرید کلسیم

کلسیم کلرید با فرمول مولکولی CaCl2 ترکیب یونی کلسیم و کلر است و نمکی است که به عنوان یک هالید یونی ساده در دمای اتاق به حالت جامد بوده و قابل حل در آب است. وزن مولکولی این ترکیب ۱۱۰.۹۸ گرم بر مول است. اسامی دیگر کلسیم کلرید شامل کلرید کلسیم ،کلسیم کلراید، کلسیم دی کلرید می باشد. شکل ظاهری ان به صورت بلورهای سفید رنگ می باشد. کلسیم کلراید در دو گرید خوراکی و صنعتی موجود می باشد.

مجتمع پتاس خوروبیابانک © استفاده از مطالب سایت تنها با درج لینک مستقیم به آن مطلب مجاز است.