• English (English)

واحد ها

معدن پلایا

اولین مرحله از چرخه تولید پتاس، اکتشاف شورابه می باشد.اهم وظایف این واحد بدین شرح است :

 • ۱- نمونه برداری و اندازه گیری پارامترهای شورابه مانند دما و تعیین رفتار شورابه در پوسته نمکی
 • ۲- انجام تست پمپاز چاه های حفر شده در پلایا جهت تعیین میزان آبدهی و تعیین نقاط مستعد جهت بهره برداری
 • ۳- تعیین مسیر حفر کانال و نظارت بر اجرای آن
 • ۴- تهیه نقشه های زمین شناسی اکتشافی از کلیه پلایاها
 • ۵- تعیین نقاط حفر چاه و نظارت بر اجرای آن
 • ۶- برداشت اطلاعات و تهیه لاگ حفاری

مشاهده بیشتر ...

ایستگاه پمپاژ

به منظور تامین و انتقال شورابه به سمت استخرها در ۴۰ کیلومتری شهرستان خوروبیابانک واحد ایستگاه پمپاژ طراحی و ساخت گردید.و در راستای تامین شورابه مورد نظر کانال ها و چاههایی بنا به میزان دبی مورد نیاز حفر گردیده و مورد بهره برداری قرار می گیرد. واحد ایستگاه پمپاژ جهت تامین فشار مورد نیاز خطوط انتقال شورابه تجهیز شده و وظیفه اصلی ایستگاه پمپاژ تامین هد (Head) مورد نیاز در خط انتقال می باشد. این هد به طول مسیر، اختلاف ارتفاع و تجهیزات مسیر و نوع سیال بستگی دارد. در یک ایستگاه پمپاژ تجهیزاتی از قبیل پمپ های انتقال شورابه، شیرآلات ورودی (مکش) شیرآلات خروجی (دهش)، مخازن ضربه گیر جهت کنترل ضربه قوچ، مخازن ذخیره آب یا فاضلاب و ابزار دقیق وجود دارد. به مجموعه این تجهیزات ایستگاه پمپاژ گفته می شود. پس از طراحی و شبیه سازی خطوط انتقال شورابه و تعیین میزان دبی و فشار مورد نیاز، طراحی و ساخت ایستگاه پمپاژ های فرعی جهت انتقال و کانال ها و چاه ها جهت تامین شورابه صورت می گیرد.

مشاهده بیشتر ...

تامین مواد

واحد تأمین مواد که شامل استخرهای تبخیر خورشیدی استحصال نمک و کارنالیت می باشد در واقع حلقه میانی فرآیند تولید پتاس محسوب می شود. وظیفه اصلی این قسمت تولید کارنالیت به عنوان خوراک اولیه کارخانه پتاس می باشد.این قسمت بیشترین هزینه های تولید را به خود اختصاص می دهد بنابراین اخذ تدابیر فنی مناسب در این قسمت علاوه برکاهش هزینه ها راندمان بهره وری مجتمع را نیز ارتقاء می دهد. این واحد علاوه بر کارنالیت محصولات جانبی دیگری نیز استحصال می کند که عبارتند از نمک صنعتی و محلول SSR400 نمک صنعتی جهت مصارف صنعتی و خوراک اولیه کارخانه های نمک می باشد و محلول SSR400 به عنوان تثبیت کننده گردو خاک می باشد. از دست آوردهای این واحد باید به بومی سازی جداسازی مواد به روش تبخیری اشاره کرد زیرا مجتمع پتاس اولین واحد صنعتی جدا سازی به این روش در کشور می باشد و آمادگی برای انتقال تجربیات به واحدهای صنعتی را دارد.

گزارش سالیانه - تامین مواد

فرایند تولید نمک ...

فرایند تولید کارنالیت ...

کارخانه

کارخانه تولید پتاس ، واقع در غربی ترین نقطه مجتمع پتاس خور و در فاصله ۲۵ کیلومتری محور خور – طبس ، در بهار سال ۱۳۹۴ با تولید روزانه ۳۵ تن محصول پتاس مورد بهره برداری قرار گرفت .

با تلاش شبانه روزی کارشناسان و کارگران داخلی ، نه تنها ظرفیت روزانه تولید به ۱۱۵ تن افزایش یافت بلکه راندمان تولید و مصرف مواد اولیه به بهترین شکل ممکن بهینه شده و در قیاس با مهندسی پایه کارخانه تولید پتاس ، شرایط از این حالت نیز فراتر رفته و آمادگی تولید تا ۱۴۵ تن در روز نیز پیش بینی می شود .

مشاهده بیشتر ...

معاونت مهندسی و برنامه ریزی

این معاونت مسئول ارائه خدمات فنی ـ مهندسی و پشتیبانی از فرآیندهای اکتشاف، استخراج، بهره برداری و تولید مداوم، و نیز تدوین و اجرای پروژه ها و طرح های توسعه ای مجتمع تا مرحله تحویل به بهره بردار و برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف عالی مجتمع را بر عهده دارد. بخش های زیر مجموعه معاونت مهندسی و برنامه ریزی شامل: دفتر فنی و برنامه ریزی، خدمات مکانیک، خدمات برق، و ماشین آلات می باشد.

گزارش سالیانه - معاونت مهندسی و برنامه ریزی

دفتر فنی

این قسمت وظیفه برنامه ریزی و نظارت بر حسن اجرای برنامه ها در کلیه قسمت ها را بر عهده دارد و شامل قسمت های طراحی و نظارت، کنترل پروژه، نگهداری و تعمیرات، آرشیو اسناد فنی، و تحقیق و توسعه می باشد. اهم وظایف این بخش عبارتند از:

 • ۱- تعریف پروژه های مورد نیاز قسمت ها، طراحی لازم و تهیه و کنترل برنامه زمان بندی
 • ۲- نظارت بر حسن اجرای برنامه ها و طرح ها از سوی قسمت های مجری و پیمانکاران
 • ۳- برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات در سیستم مکانیزه PM و کنترل اجرای دقیق آن
 • ۴- تشکیل منظم کمیته فنی برای استفاده از خرد جمعی در تصمیم گیری ها

انجام برنامه های تحقیق و توسعه با محوریت موضوعات زیر:

 • ۱-ارتباط مستمر با مراکز دانش بنیان، علمی و دانشگاهی جهت کمک به فرآیند تولید محصولات
 • ۲- افزايش بهره وري و کارايي محصول و روش هاي توليد و رفع مشکلات توليد
 • ۳- بهبود کيفيت محصولات و بسته بندي آنها
 • ۴- کاهش هزينه ها با کم کردن ضايعات و استفاده از مواد و قطعات داخلي و جايگزين کردن مواد اوليه با کيفيت بهتر و اقتصادي تر
 • ۵- ساده تر کردن فرآيند توليد براي کاهش سختي کار و کاهش خطرات احتمالي
 • ۶- طراحی فرآيندهاي توليد و محصولات جديد و تدوين روش توليد تجاري براي محصولات قابل توليد

خدمات مکانیک

واحد خدمات فنی  مجتمع پتاس شامل بخش های زیر می باشد.

 • ۱- مکانیک کارخانه  
 • ۲- تاسیسات
 • ۳- جوشکاری و تراشکاری
 • ۴- تعمیرات پمپاژ
 • ۵- امور زیربنایی

مشاهده بیشتر ...

برق و ابزار دقیق

این قسمت وظایف زیر را در مورد تجهیزات الکتریکی و ابزار دقیق در کلیه قسمت ها اعم از معدن، پمپاژ، استخرها، نیروگاه، کارخانه، ساختمان های اداری، مهمانسرا و پست و شبکه هوایی و زمینی انتقال برق بر عهده دارد:

 • ۱- بازدید منظم از کلیه تجهیزات طبق برنامه PM
 • ۲- سرویس و نگهداری دوره ای و پیشگیرانه تجهیزات
 • ۳- انجام تعمیرات اضطراری تجهیزات بر اساس دستور کارهای صادره از نت
 • ۴- طراحی و ساخت تابلوهای برق
 • ۵- احداث شبکه برق هوایی و زمینی
 • ۶- بهره برداری از نیروگاه برق برای مواقع اضطراری قطع شبکه و همچنین تزریق برق به شبکه سراسری در مواقع پیک مصرف و کمک به تامین برق

ماشین آلات

این قسمت برای پیشبرد اهداف مجتمع، با استفاده از ماشین آلات سبک و سنگین مجتمع و پیمانکار، خدمات موردنیاز قسمت های مختلف را ارائه می نماید که اهم این خدمات به شرح ذیل می باشد:

 • ۱- حفر و لایروبی عوارض استخراج (چاه، آبگیر و کانال های جمع آوری و انتقال) ماده معدنی شورابه
 • ۲- تسطیح و آماده سازی استخرهای تبخیر خورشیدی جهت آبگیری
 • ۳- جمع آوری، حمل و دپو سازی استخرهای تبخیر خورشیدی
 • ۴- احداث، تسطیح و نگهداری جاده های دسترسی
 • ۵- بارگیری و حمل محصـولات کارخانه
 • ۶- ایاب و ذهاب و سرویس دهی پرسنل

آزمایشگاه

مجتمع پتاس در جهت افزایش اطلاعات تخصصی کارشناسان در علم رفتار شورابه و فرآیند استحصال املاح با ارزش منابع آبی کشور گام های موثری برداشته و از آنجائی که علم شیمی با سرعت زیاد در شاخه های مختلف در حال پیشرفت می باشد و وقت کارشناسان صنعت در عرصه رقابت در سطح جهانی اندک است مجتمع پتاس در امتداد این امر اقدام به راه اندازی آزمایشگاهی با تجهیزات کامل و به روز با کارشناسان خبره در علم رفتار شورابه و املاح کشور، نموده تا بتواند اطلاعات جامع و مفیدی درباره تازه های آزمایشگاهی املاح منابع آبی ارائه نماید تا هرچند گامی کوچک در راستای اعتلای اطلاعات جامعه صنعتی کشور بردارد.

مشاهده بیشتر ...

ایمنی وفنی

سیستم مدیریت HSEE یک ابزار مدیریتی برای کنترل و بهبود عملکرد بهداشت ایمنی و محیط زیست و انرژی در همه برنامه هاست، بطوریکه از بهره گیری سیستم آموزش کارآمد می توان در راستای به حداقل رساندن اثرات نامطلوب و به صفر رساندن حوادث و آسیب های ناشی از کار گام برداشت.

مشاهده بیشتر ...

(R&D) تحقیق و توسعه

امروزه، اغلب شرکتها ، خود را در محیطی پویا و با تغییرات سریع می یابند لذا واحدهای تحقیق و توسعه جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده اند و برای کسب شرایط بهتر در بازار و تولید محصولات جدید و رقابتی فعالیت می کنند . تا قبل از راه اندازی مجتمع پتاس و بهره برداری از شورابه ها برای تولید املاح معدنی تحقیقات کاربردی چندانی برای استحصال املاح معدنی از منابع موجود در کشور صورت نگرفته بود لذا مجتمع پتاس با تجهیز آزمایشگاه و پایلوت و تجربه کارشناسانی که در این مدت در این مجموعه انجام وظیفه کرده اند توانسته یک واحد تحقیق و توسعه قوی در زمینه استحصال املاح معدنی را ایجاد کند که علاوه بر تحقیق و توسعه مربوط به فعالیت های مجتمع پتاس خور وبیابانک که شامل نوآوری در محصولات، بهبود فرایندها، توسعه بازار و... بوده است تحقیقاتی را نیز بر روی سایر منابع موجود در زمینه املاح معدنی انجام دهد.

مشاهده بیشتر ...

واحد فناوری اطلاعات و سیستم ها(IT)

دنیای امروزی با پیچیده شدن محیط کسب و کار دائما درحال تجربه تغییرات جدید وعمیق می باشد. این تغییرات به گونه‌ای چشمگیر در فعالیت های روزمره و آمادگی برای رویارویی با چالش های آینده موثرند. درسال های اخیر فناوری اطلاعات و ارتباطات و سیستم‌های اطلاعاتی نقش استراتژیک به خود گرفته و سازمان ها سعی می‌کنند از آن برای تحقق استراتژی‌های کسب و کار استفاده کنند. توجه به این نکته حائز اهمیت است که این بحث، صرفاً یک مقوله تکنیکی و فنی نیست، بلکه متاثر از مکانیزم ها و فرآیندهای مختلف سازمانی است. در مجموع توجه به همسویی فناوری اطلاعات با کسب وکار، می تواند به گونه‌ای چشمگیر بر کارایی کسب وکار تأثیر گذاشته و نیز مزیت رقابتی و استراتژیک را برای سازمان فراهم سازد. مجتمع پتاس به منظور تحقق سازمان توسعه یافته، با توجه به ماهیت استراتژیک فناوری اطلاعات و سیستم‌های اطلاعاتی ، آنرا به عنوان یک بازوی پیشران به خدمت گرفته و با استفاده از این اهرم قدرتمند ، با همکاری مهندسین و متخصصین خبره و با ارائه خدمات و سرویس های به روز در راستای نیل به چشم انداز و دستیابی به اهداف تعریف شده گام بر می دارد.

مشاهده بیشتر ...

فضای سبز

در جهت توسعه فضای سبز بالغ بر ۱۵۰ هکتار فضای سبز ایجاد گردیده که از این مقدار ۱۰۰ هکتار درسایت معدنی و ۵۰ هکتار در فضاهای مهمانسرا ، مجتمع اداری و مزارع و چاه ها می باشد . ایجاد فضای سبز در در ضلع شمالی سایت معدنی علاوه بر زیبایی مجتمع باعث کنترل ریزگرد نیز گردیده است.

گالری فضای سبز ...