• English (English)

طرح های توسعه ای مجتمع پتاس خوروبیابانک

گردشگری

طبیعت ایران سرشار از دیدنی های بکر و ناشناخته های بسیاری است که در کمتر کشوری در جهان یافت می شود. در این سرزمین می توان چهار فصل را به تماشا نشست. کوه، جنگل، کویر و دریا با سفری چند ساعته از هرگوشه کشور قابل دسترسی است.

در این میان کویر مرکزی ایران به مساحت تقریبی ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع که عمدتا پوشیده از تپه های ماسه ای، باتلاقهای وسیع و پوشش گیاهی و جانوری غنی می باشد، هر ساله میزبان هزاران توریست داخلی و خارجی است. در این میان شهرستان خور و بیابانک به مرکزیت شهر خور و ۱۲۶ آبادی بزرگ و کوچک، قطب بومگردی ایران و اصلی ترین مقصد عمده گردشگران علاقمند به کویر بشمار می رود.

از جاذبه های گردشگری این منطقه می توان دریاچه نمک مجتمع پتاس خور و بیابانک در بخش شرقی، روستاهای تاریخی "هدف گردشگری" با قدمت بالای هزار و ششصد سال گرمه، اردیب، ایراج و بیاضه در بخش جنوبی، روستاهای بومگردی مصر و فرحزاد و شهر تاریخی جندق در بخش شمال و شمال غربی و کویر ریگ جن در بخش غربی شهرستان نام برد. و اما طبیعت منطقه جلوه‌های دیگری نیز دارد. آسمان شب کویر یکی از این دیدنی‌ها است که به نوبه خود از جذابیتی خیره کننده و آرامشی عمیق بهره می برد. رصد ستارگان زیر آسمان تاریک و شفاف کویر تجربه ای بی نظیر خواهد بود که سالیانه پذیرای صدها گردشگر و رصدگر علاقمند به نجوم در قالب گردشگری نجومی (Astro tourism) است.

پلان منطقه نمونه گردشگری پتاس در ۶ زون اصلی طراحی شده است :

آبشار در کویر - تفریح در کویر - هنر در کویر - ورزش در کویر - طبیعت در کویر - تاریخ در کویر
طرح جامع گردشگری پتاس

تولید ۵۰ هزار تن کارنالیت از پلایا

اهداف اجرای طرح:

  • ۱- افزایش ظرفیت تولید ماده اولیه کارنالیت (خوراک کارخانه فرآوری پتاس) در راستای تحقق ظرفیت اسمی تولید کارخانه
  • ۲- استفاده حداکثری از پتانسیل های معدن پتاس خوروبیابانک
  • ۳- بهره گیری از دانش فنی و سرمایه بخش خصوصی
  • ۴- تولید محصولات جانبی از قبیل نمک

با اجرای این طرح حداقل ۷ هزار تن به ظرفیت تولید کارخانه پتاس افزوده خواهد شد. در این طرح، مجتمع پتاس به عنوان کارفرما زیرساخت های موردنیاز (آب، برق و ...) را در اختیار پیمانکار (بخش خصوصی) قرار خواهد داد و پیمانکار میبایست با استفاده از توان فنی ـ مالی و اجرایی خود، ضمن حفر عوارض استخراج شورابه و احداث استخر تبخیری نسبت به استحصال کارنالیت اقدام نماید. کارفرما نیز متعهد به خرید تضمینی کارنالیت تولیدی خواهد بود.

سولفات پتاسیم

سولفات پتاسیم (Potassium Sulfate) اختصارا (SOP) با فرمول شیمیایی K2SO4 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۲۴۵۰۷ است. که جرم مولی آن ۱۷۴.۲۵۹ گرم بر مول می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، جامد سفید است و یکی از نمک های مهم دارای پتاسیم است. زمانی که یون کلر برای گیاه زیان بار باشد بهتر است پتاسیم به صورت سولفات استفاده شود. با توجه به نمکی بودن بیشتر خاک های کشورمان و وجود یون کلر، استفاده از کود سولفات پتاسیم بر کلرید پتاسیم اولویت داشته و در گیاه مسمومیت کلری ایجاد نمی کند. بر طبق آخرین آمار منتشر شده در پاییز ۱۳۹۵ توسط درگاه اطلاعات و خدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجموع ظرفیت واحدهای فعال تولید کننده سولفات پتاسیم در کشور ۱۸۳۶۶۰ تن است. در حال حاضر با توجه به اینکه کشور مجموعاً وارد کننده این محصول است و تولید داخلی درصد قابل توجهی از نیاز کشور را پاسخ نمی دهد، صادرات برای این محصول وجود ندارد. از طرفی طبق آمار در سال ۱۳۹۴ میزان ۷۶ هزار تن سولفات پتاسیم به کشور وارد شده است. لذا سازمان ایمیدرو در نظر دارد با احداث واحد ۲۰ هزار تنی سولفات پتاسیم، ضمن جلوگیری از خروج ارز نسبت به تأمین نیاز بخش کشاورزی اقدام نماید. در این راستا ایمیدرو ضمن فراهم نمودن زیرساخت های موردنیاز، آماده جذب سرمایه گذار از بخش خصوصی می باشد. با احداث این واحد تولیدی مجموعاً برای ۴۳ نفر شغل ایجاد خواهد شد.

سود کاستیک

یک ماده شیمیایی بدون بو و سفید رنگ است محلول سود کاستیک در آب قلیایی و به شدت خورنده بوده که کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف دارد. سدیم هیدروکسید یا همان سود کاستیک یکی از پرکاربرد ترین ماده های شیمیایی در صنایع تولیدی می باشد. کاربرد سود کاستیک در صنایع مختلف به دلیل خاصیت قلیایی و همچنین حل کنندگی چربی می باشد. به طوری که در برخی موارد از این ماده شیمیایی بعنوان چربی بر یا چربی گیر صنعتی یاد می شود.

کلرید کلسیم

کلسیم کلرید با فرمول مولکولی CaCl2 ترکیب یونی کلسیم و کلر است و نمکی است که به عنوان یک هالید یونی ساده در دمای اتاق به حالت جامد بوده و قابل حل در آب است. وزن مولکولی این ترکیب ۱۱۰.۹۸  گرم بر مول است. اسامی دیگر کلسیم کلرید شامل کلرید کلسیم ،کلسیم کلراید، کلسیم دی کلرید می باشد. شکل ظاهری ان به صورت بلورهای سفید رنگ می باشد. کلسیم کلراید در دو گرید  خوراکی و صنعتی موجود می باشد .

گزارش سالیانه - طرح احداث کارخانه کلرید کلسیم و هیدروکسید منیزیم

نمک رژیمی

نمک رژیمی کم سدیم مناسب جهت مبتلایان به فشار خون بالا و دیابتی ها ، فراورده ای است که سرشار از پتاسیم طبیعی بوده و در فرمولاسیون ان سطح عناصر سدیم تا حدود ۷۰ درصد کاهش یافته و حاوی مواد معدنی موثر دیگر نیز می باشد. این نمک از نظر طعم و رنگ هیچ تفاوتی با نمک خوراکی معمولی ندارد .این محصول با دانش و تلاش متخصصان بومی واحد پتاس به تولید رسیده و آماده تولید صنعتی می باشد .