• English (English)

محصولات

کلرید پتاسیم

کلرید پتاسیم نوعی نمک است که از ترکیب کلر و پتاسیم به وجود می آید و کاربرد کلرید پتاسیم به شرح زیر می باشد.                      

۱- به عنوان کود تک عنصره ساده در صنایع کشاورزي
۲- تولید هیدروکسیدپتاسیم و فلز پتاسیم
۳- جایگزین کلرید سدیم در واحدهاي نرم کننده آب خانگی ۴- عملیات حفاري نفت و گاز و تولید گل حفاري
۵- صنایع تولید صابون و شوینده ها ۶- تولید رنگ هاي شیمیایی
۷- صنایع شیشه و سرامیک ۸- یخ زدایی از سطح خیابان ها و جاده ها

بر اساس آمارهاي موجود، سالانه بالغ بر ۲۵۰ هزار تن کلرید پتاسیم در کشور مصرف می شود که تا سال ۱۳۹۴ کل این مقدار از طریق واردات تأمین می شده است. اما به همت تلاشگران عرصه صنعت و معدن، با راه اندازي کارخانه فرآوري پتاس خوروبیابانک با ظرفیت تولید اسمی سالانه ۵۰ هزار تن، از مردادماه سال ۹۴ بخشی از نیاز کشور به ماده استراتژیک پتاس در این کارخانه تولید می شود.

بیشتر بخوانید ...

نمک صنعتی

نمکی است که درجه ی خلوص آن کمتر از ۹۵ درصد است و عمده تفاوت آن با نمک خوراکی در درجه ی خلوص پایین تر و یددار نبودن است . نمک تولیدی مجتمع پتاس خلوصی معادل ۹۵-۹۸ درصد دارد. 

مصارف نمک صنعتی :

نمک صنعتی دارای مصارف زیادی می باشد از جمله در صنايع پتروشيمي ( توليد گاز كلر، هيدروكسيد سديم) ، متالوژي و فرآيند استحصال مواد معدني ، دباغي ها ، صنايع نساجي ، صنايع كاغذسازي ، صنايع داروسازي ، صنايع غذايي ، صنايع لاستيك سازي ، تصفيه آب ، خوراك دام ، صابون سازي و پودرهاي شستشو ، عمليات حفاري چاههاي نفت و گاز

بیشتر بخوانید ...

محلول DC400

یکی از محصولات واحد پتاس که می تواند نقش مهمی در حفاظت محیط زیست و سلامت انسان داشته باشد ، محلول ذوب برف و یخ (Anti-Icing) می باشد . این محلول دارای ترکیبات کلرید منیزیم و کلرید کلسیم بوده و جزء مواد شیمیایی می باشد که بجای نمک برای یخ زدایی و برف روبی مورد استفاده قرار می گیرند. این محلول قدرت ذوب کنندگی بیشتری از نمک داشته و در دماهای پایین تری نسبت به نمک کارایی دارند . همچنین سرعت ذوب کنندگی آن چند برابر نمک می باشد . مهمتر از این موارد خسارتی که به محیط زیست وارد می کند بسیار کمتر از نمک است ، بطوریکه از این ترکیبات بعنوان دوستداران محیط زیست یاد می کنند .

بیشتر بخوانید ...

محلول SSR400

محلول تثبیت گرد و غبار( SSR400 ) از تبخیر شورابه کویر مرکزی ایران حاصل شده و محلولی غنی از کلرید کلسیم و کلرید منیزیم می باشد. ترکیبات کلرید کلسیم موجود در این محلول به دلیل جذب رطوبت باعث تثبیت خاک و کنترل گرد و غبار می شود این محلول قادر است در رطوبت نسبی ۹۵ درصد ۱۷ برابر وزن خود از محیط اطراف رطوبت جذب کند. درصد وزنی این محلول نسبت به کلرید کلسیم ۳۰ درصد و نسبت به کلرید منیزیم ۱۵ درصد می باشد که در فصول مختلف سال درصد ترکیبات آن اندکی تغییر می کند. این دو ترکیب به تنهایی و حتی با سایر نمک ها در کنترل گرد غبار و تثبیت خاک مورد استفاده قرار می گیرند. وجود کلرید منیزیم در مالچ SSR400 یکی از ویژگی های این محلول محسوب می گردد. جذب رطوبت کلرید منیزیم در رطوبت نسبی پایین و دمای بالا از کلرید کلسیم بیشتر می باشد که این امر باعث می شود در شرایط آب و هوایی خشک و نیمه خشک کارایی بهتری داشته باشد.

بیشتر بخوانید ...

بلور نمک

بلور نمک با زیبایی ظاهری ، اشکال و رنگ های مختلفی که دارد جلوه خاصی به محیط می دهد . علاوه بر این ، انرژی های مفید موجود در بلور نمک برای درمان بسیاری از امراض کاربرد داشته و باعث تسکین دردها می شود اين سنگ داراي انرژي هاي بسياري است که جهت درمان هاي زير مفيد است.

  • درمان انواع درد ها همچون پا ،زانو ،مچ ، دست ، کمر درد که همراه با ورم و يا کبودي هستند.
  • درمان بيماري هاي ريوي ، آسم و سرفه
  • انرژي زا و يا شفا بخش نمودن گياهان و سنگ ها
  • ایجاد آرامش در افراد و کاهش استرس،اضطراب و عصبانیت

بیشتر بخوانید ...


بیشوفیت

بیشوفیت یک کانی منیزیم کلرید آبدار با فرمول O 2H6. 2MgCl است. وزن مخصوص بیشوفیت ۵۶ /۱ گرم بر سانتیمتر مکعب و جرم مولکولی آن ۳۱/۲۰۳ می باشد. بیشوفیت کاربرد های فراوانی در صنعت و کشاورزی دارد. استحصال بیشوفیت با خلوص بالا از شورابه در استخرهای تبخیر خورشیدی مجتمع پتاس انجام پذیرفته است.روش‌های بسیاری برای استحصال بیشوفیت مانند روش تبخیر خورشیدی و تعویض یونی وجود دارد.