کلرید پتاسیم

کلرید پتاسیم نوعی نمک است که از ترکیب کلر و پتاسیم به وجود می آید و کاربرد کلرید پتاسیم به شرح زیر می باشد :

1 – به عنوان کود تک عنصره ساده در صنایع کشاورزی

2 – تولید هیدروکسیدپتاسیم و فلز پتاسیم

3 – جایگزین کلرید سدیم در واحدهای نرم کننده آب خانگی

4 – عملیات حفاری نفت و گاز و تولید گل حفاری

5 – صنایع تولید صابون و شوینده ها

6 – تولید رنگ هاي شیمیایی

7 – صنایع شیشه و سرامیک

8 – یخ زدایی از سطح خیابان ها و جاده ها

بر اساس آمارهای موجود ، سالانه بالغ بر 250 هزار تن کلرید پتاسیسم در کشور مصرف می شود که تا سال 1394 کل این مقدار از طریق واردات تامین میشده است . اما به همت تلاگرشان عرصه صنعت و معدن با راه اندازی کارخانه فرآوری پتاس خور و بیابانک با ظرفیت تولید اسمی سالانه 50 هزار تن از نیاز کشور به ماده استراتژیک پتاس در این کارخانه تولید می شود .

نمک

نمک خوراکی

درجه ی خلوص نمک خوراکی ۹۹.۲ درصد است و چون این نوع نمک فرآیند تصفیه و پالایش را طی کرده باعث ایجاد سنگ کلیه و دیگر مشکلات نمی گردد . بيش از ۱۴۰۰۰ نوع مصرف براي نمك وجود دارد. از نمك بطور مستقيم و غيرمستقيم در موارد بيشماري استفاده مي شود ولي بطور كلي به دو صورت صنعتی و خوراکی (نمك طعام) مورد استفاده قرار می گیرد .

نمک صنعتی

نمکی است که درجه ی خلوص آن کمتر از ۹۵ درصد است و عمده تفاوت آن با نمک خوراکی در درجه ی خلوص پایین تر و یددار نبودن است . نمک تولیدی مجتمع پتاس خلوصی معادل ۹۵–۹۸درصد دارد.

مصارف نمک صنعتی

نمک صنعتی دارای مصارف زیادی می باشد از جمله در صنايع پتروشيمي ( توليد گاز كلر، هيدروكسيد سديم) ، متالوژي و فرآيند استحصال مواد معدني ، دباغي ها ، صنايع نساجي ، صنايع كاغذسازي ، صنايع داروسازي ، صنايع غذايي ، صنايع لاستيك سازي ، تصفيه آب ، خوراك دام ، صابون سازي و پودرهاي شستشو ، عمليات حفاري چاههاي نفت و گاز

محلول تثبیت گرد و غبار

محلول تثبیت گرد و غبار( SSR400 ) از تبخیر شورابه کویر مرکزی ایران حاصل شده و محلولی غنی از کلرید کلسیم و کلرید منیزیم می باشد. ترکیبات کلرید کلسیم موجود در این محلول به دلیل جذب رطوبت باعث تثبیت خاک و کنترل گرد و غبار می شود این محلول قادر است در رطوبت نسبی ۹۵درصد ۱۷برابر وزن خود از محیط اطراف رطوبت جذب کند. درصد وزنی این محلول نسبت به کلرید کلسیم ۳۰ درصد و نسبت به کلرید منیزیم ۱۵درصد می باشد که در فصول مختلف سال درصد ترکیبات آن اندکی تغییر می کند. این دو ترکیب به تنهایی و حتی با سایر نمک ها در کنترل گرد غبار و تثبیت خاک مورد استفاده قرار می گیرند. وجود کلرید منیزیم در مالچ SSR400 یکی از ویژگی های این محلول محسوب می گردد. جذب رطوبت کلرید منیزیم در رطوبت نسبی پایین و دمای بالا از کلرید کلسیم بیشتر می باشد که این امر باعث می شود در شرایط آب و هوایی خشک و نیمه خشک کارایی بهتری داشته باشد .

محلول ذوب برف و یخ

یکی از محصولات واحد پتاس که می تواند نقش مهمی در حفاظت محیط زیست و سلامت انسان داشته باشد ، محلول ذوب برف و یخ (Anti-Icing) می باشد . این محلول دارای ترکیبات کلرید منیزیم و کلرید کلسیم بوده و جزء مواد شیمیایی می باشد که بجای نمک برای یخ زدایی و برف روبی مورد استفاده قرار می گیرند. این محلول قدرت ذوب کنندگی بیشتری از نمک داشته و در دماهای پایین تری نسبت به نمک کارایی دارند . همچنین سرعت ذوب کنندگی آن چند برابر نمک می باشد . مهمتر از این موارد خسارتی که به محیط زیست وارد می کند بسیار کمتر از نمک است ، بطوریکه از این ترکیبات بعنوان دوستداران محیط زیست یاد می کنند.

مجتمع پتاس خوروبیابانک © استفاده از مطالب سایت تنها با درج لینک مستقیم به آن مطلب مجاز است.